Czyszczenie i mycie dachów – rynien

Prace wysokościowe polegające zarówno na czyszczeniu blachy dachowej, jak i udrażnianiu rynien wymagają użycia odpowiedniego sprzętu oraz zapewnienia w pełni bezpiecznych warunków pracy. Tego typu konserwacje na dachach różnego rodzaju budynków bardzo często wykonywane są przy zastosowaniu dostępu linowego oraz tradycyjnych maszyn ciśnieniowych. Mycie dachów powinny wykonywać tylko profesjonalne firmy. Koszt w dużej mierze uzależniony jest od lokalizacji dachu oraz wielkości jego powierzchni przeznaczonej do oczyszczenia.

Do czyszczenia pokryć dachowych z blachy najczęściej wykorzystywane są wcześniej wspomniane myjki ciśnieniowe. Te najbardziej skuteczne potrafią wygenerować ciśnienie rzędu 230 barów przy niewielkim zużyciu wody, dzięki czemu woda wykorzystana w procesie czyszczenia osiąga stopień parowy. Pozwala to na szybkie i sprawne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń (np. tych biologicznych) zarówno z dachów, jak i elewacji każdego rodzaju budynku. Końcowym etapem takiego czyszczenia jest zaimpregnowanie pokrycia dachowego przy użyciu odpowiednich preparatów.

Czyszczenie rynien, podobnie jak mycie i czyszczenie dachów polega na bardzo dokładnym usunięciu zanieczyszczeń powstałych na skutek działania zmiennych i niekorzystnych czynników zewnętrznych. Bardzo ważne jest również ich oczyszczanie w zimie z zalegającego śniegu i pokrywy lodowej.